Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Święta Barbaro - módl się za nami

Jak co roku wspomnienie świętej Barbary było na śląsku i w naszej parafii obchodzone jak dzień wielkiej uroczystości, gdyż Barbara, która jest patronką górników i wszystkich ludzi ciężkiej i niebezpiecznej pracy w sposób szczególny patronuje tej ziemi przerytej tak gęsto górniczymi chodnikami.

Nasze tegoroczne świętowanie rozpoczęło się tradycyjnie od modlitwy. Górnicy dziękowali za kolejny rok bezpiecznej pracy prosząc równocześnie o dalszą opiekę i wstawiennictwo swej Patronki w trudzie górniczej codzienności. Nie zabrakło oczywiście w czasie tej liturgii górniczej obstawy liturgicznej oraz górniczej orkiestry, a na uroczyście przystrojonym ołtarzu dedykowanym świętej Barbarze spoczęła księga z imionami tych, którzy już z szychty nigdy nie wrócą i teraz patrzą na swoje kopalnie z domu Ojca - z 'niebiańskiej emerytury'. Także za nich modlono się w tym dniu, wspominając ich trud i poświęcenie.

Po Eucharystii - od stołu Słowa Bożego i stołu Eucharystii - ołtarza, brać górnicza przeszła na dalsze świętowanie do sali parafialnej, aby zgodnie z górniczą tradycją przy stole biesiadnym razem spędzić ten świąteczny dzień. W te dzisiejsze uroczyste obchody górniczego święta włączyło się swoją pomocą organizacyjną Biuro Promocji Gminy Bytom, za co składamy serdeczne podziękowania.

Nie wiemy dokładnie ani kiedy, ani w jakich okolicznościach św. Barbara z Nikomedii poniosła śmierć. Przypuszcza się, że zapewne ok. roku 305, kiedy nasilenie prześladowań za panowania cesarza Maksymiana Galeriusza (305-311) było największe. Nie znamy również miejscowości, w której Święta żyła i oddała życie za Chrystusa. Późniejszy jej żywot jest utkany legendą. Według tradycji jej ojciec, poganin, uwięził ją jako chrześcijankę w wieży i wydał na śmierć w czasie prześladowań w 306 r. Jest ona patronką górników oraz wszystkich narażonych na gwałtowną śmierć.

Zobacz: Parafia Chrystusa Króla

Zaloguj się, by skomentować
Banner 468 x 60 px