Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Ponownie rusza Bytomski Budżet Obywatelski

Po kilku latach przerwy Rusza Bytomski Budżet Obywatelski. Mieszkańcy ponownie będą mogli zdecydować na co przeznaczyć część miejskich pieniędzy. Na ten cel zagwarantowano aż 4 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 15 lipca do 10 września.

Wystarczy mieć dobry pomysł i znaleźć 50 mieszkańców Bytomia, którym pomysł też się spodoba. Potem pozostaje tylko zgłoszenie projektu, oczekiwanie na ocenę formalną i emocjonujące głosowanie, w wyniku którego wyłonione zostaną najlepsze propozycje. W ten sposób bytomianie mogą zmienić swoje otoczenie przy pomocy Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Powodzenie realizacji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego zależy od zaangażowania i pomysłów mieszkańców. Liczymy na aktywność bytomian i wierzymy, że inicjatywa ta będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Zgłaszane do budżetu obywatelskiego projekty nie muszą dotyczyć tylko inwestycji i remontów, mogą być związane także np. z organizacją wydarzeń. W nowym rozdaniu zrezygnowano z rejonizacji i podziału projektów na dzielnice, a także umożliwiono pomysłodawcom odwołanie się od negatywnego wyniku weryfikacji wniosku. Nowa edycja Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego zakłada też, że w głosowaniu na poszczególne projekty będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Bytomia.

W przypadku osób niepełnoletnich potrzebna będzie zgoda rodzica lub opiekuna. Po zmianie przepisów społeczności szkolne także będą mogły zgłaszać swoje pomysły. Warunkiem będzie udostępnienie mieszkańcom powstałych na terenie szkoły obiektów, np. placu zabaw czy nowego boiska.

Wszystkie propozycje projektów przyjmowane będą do 10 września. Decyduje data wpływu do UM. Do wniosku musi zostać dołączona lista poparcia z podpisami co najmniej 50 mieszkańców Bytomia. Można zgłaszać je:

  1. w formie papierowej w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2, w godzinach urzędowania lub listownie na adres urzędu.
  2. w formie elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP na adres skrzynki Urzędu Miejskiego w Bytomiu: wniosek należy złożyć poprzez wybranie usługi „pismo ogólne". Wypełniony formularz wniosku oraz zeskanowaną listę poparcia opatrzyć podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym wnioskodawcy - w przypadku uzasadnionych wątpliwości wydział/jednostka weryfikująca wniosek może zażądać od wnioskodawcy doręczenia oryginału listy poparcia; brak doręczenia oryginału na wezwanie w ciągu 7 dni będzie jednoznaczny z brakiem listy poparcia.

Harmonogram:

  • 10 września - upływa termin zgłaszania projektów
  • do 20 września - upływa termin weryfikacji zgłoszonych projektów pod względem formalnym, prawnym, merytorycznym i finansowym
  • od 13 do 28 października - głosowanie
  • do 18 listopada ogłoszenie wyników konsultacji

Źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Ostatnio zmienianyśroda, 17 lipiec 2019 17:41
Zaloguj się, by skomentować
Banner 468 x 60 px