Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Rocznica konsekracji stolarzowickiej świątyni

Wyróżniony Rocznica konsekracji stolarzowickiej świątyni
22 września 1929 r. nastąpiła konsekracja świątyni w Stolarzowicach pod wezwaniem Chrystusa Króla. Do tego wydarzenia parafianie przygotowywali się przez kilka tygodni. Prasa zapowiadała przybycie kardynała Bertrama, jednak plany zostały zmienione i do Stolarzowic przybył biskup sufragan dr Valentin Wojciech.

W sobotę poprzedzającą uroczystość konsekracji, około godziny 16:00, rowerzyści i jeźdźcy na koniach przybrani w barwy kościelne wyjechali po biskupa na drogę prowadzącą do Dąbrowy i wprowadzili go do Stolarzowic.

Na początku wsi, przy specjalnie przygotowanej bramie, biskup został powitany w imieniu władz gminy przez nauczyciela Reischa. Następnie wkonsekracja_dok pochodzie wszyscy udali się do kościoła, gdzie biskupa tym razem powitał ks. Wycisk i uczeń szkoły. Powitanie uświetnił chór kościelny. Ksiądz biskup po nauce, jaką wygłosił z ambony, udzielił 400 osobom sakramentu bierzmowania. Wieczorem członkowie stowarzyszeń działających na terenie kuracji przyszli z pochodniami pod plebanię, aby uczcić biskupa, który wykorzystał okazję i ogłosił, że ks. Wycisk może używać tytułu proboszcza (informacja podana przez prasę, kronika kościelna podaje, że biskup ogłosił tę decyzję dzień później). Zabrał wówczas głos kierownik górnickiej szkoły, Alfred Schneider, który zapewnił biskupa o wierności parafian wobec wiary katolickiej. Była to zapewne próba złagodzenia negatywnego wrażenia, jakie wywoływała opozycja górniczan i poparcie części mieszkańców dla partii komunistycznej.

W niedzielę uroczystości rozpoczęły się już o godzinie 7:00 rano. Byt to dzień szczególny dla mieszkańców, dlatego też cała miejscowość została świątecznie udekorowana. O godzinie 10:00 została odprawiona Msza Święta przez ks. prałata Schwierka, którego wspomagali dwaj księża: z Miechowic - ks. Chris i z Rokitnicy - ks. Wistuba. Modlitwy w języku polskim i niemieckim prowadził bp Wojciech. Na zakończenie biskup udzielił swojego błogosławieństwa, chór zaśpiewał kilka pieśni oraz „Te Deum" i zaczęły bić dzwony. Następnie został konsekracja_prasaodczytany dokument konsekracji kościoła i ołtarza głównego. O godzinie 13.00 odbyło się na plebanii spotkanie 24 zaproszonych gości. Byli wśród nich: radca rejencyjny dr Weigel, sędzia rejencyjny dr Lampe, starosta bytomski dr Kurt Urbanek, powiatowy radca szkolny Viktor Grzesik, ks. prałat Schwierk, ks. prałat Josef Kubis z Opola oraz wiele innych osób świeckich i duchownych.

Wieczorem o godzinie 19.00 wspólną kolację na plebanii zjedli członkowie zarządu kościelnego, władz gminnych, nauczyciele i osoby, które wspomogły budowę kościoła. Biskup Wojciech opuścił stolarzowicką kurację w poniedziałek rano, udając się do sąsiedniej parafii wieszowskiej, w której również odbyła się uroczystość bierzmowania. Także w poniedziałek został przeniesiony Najświętszy Sakrament z kościoła zastępczego do właściwej świątyni.

Ksiądz Wycisk w Kronice parafii tak opisuje to wydarzenie: "22 września 1929 r. miała miejsce uroczysta konsekracja nowej świątyni, przeprowadzona przez bp. sufragana ks. dr. Wojciecha. 21 września po południu odbyło się w nowym kościele bierzmowanie. Konsekrowano sam kościół oraz ołtarz główny,konsekracja_wycisk jednak bez ołtarzy bocznych. Kościół wypełniony byt do ostatniego miejsca. Obecnych było wielu duchownych. Spośród władz świeckich obecni byli radca rejencyjny dr Weigel i starosta Urbanek. Ks. biskup wygłosił polskie i niemieckie kazanie. Chór kościelny śpiewał wielogłosową mszę. Ogólny zachwyt. Przepiękna, jesienna pogoda. Na plebanii wielka uroczystość świecka. Wieczorem uradowani parafianie zgotowali ks. biskupowi owację, po której ks. biskup ogłosił zebranym, że ks. kuratus Wycisk mianowany zostaje proboszczem; gdy usłyszano tę wiadomość rozległy się wielkie wiwaty. Ks. biskup pozostał na plebanii do poniedziałku rana. Tego dnia, 23 września, ks. Wycisk odprawił w kościele zastępczym ostatnią mszę dziękczynną. Następnie przeniesiono Przenajświętszy Sakrament w uroczystej procesji do nowego kościoła. Natomiast kościół zastępczy zwrócono dominium, by znowu pełnił swoje świeckie cele".

Łucja Bobek, Sebastian Rosenbaum, Parochia Christi Regis. Tarnowskie Góry 2004. s.42-44,278

Ostatnio zmienianyczwartek, 18 lipiec 2019 07:00
Zaloguj się, by skomentować
Banner 468 x 60 px