Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Historia LKS Tempo Stolarzowice

Korzenie Ludowego Klubu Sportowego "Tempo" Stolarzowice sięgają 1912 roku. Mało jest jednak informacji na temat tego okresu w historii Klubu. Wiadomo, że istniała sekcja bardzo popularnego wtedy palanta, a w 1916 roku powstała sekcja piłki rowerowej. W ówczesnych czasach była to dość elitarna dyscyplina, znanymi zawodnikami byli bracia Mocowie.

Sekcja piłki nożnej zaistniała w 1928 roku. Jednym z założycieli był pierwszy proboszcz nowo powstałej stolarzowickiej parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla ks. Johan Wycisk. Zawodnikami pierwszej drużyny piłki nożnej byli: Loehres-Hein Vorribzunder, Johan Krafczyk, Erich Dombek, Herman Kaletta, Alojs Słota, Stefan Lihs, Josef Lihs, Ernest Wieschalka, Ignatz Krafczyk, Lis August, Alfons Jendryschczyk, Waldemar, Rudolf Zorychta (pisownia według wyciskoryginału) Prawdopodobnie ze względu na udział w zorganizowaniu sekcji piłki nożnej księdza Wyciska, jako barwy klubowe przyjęto biało-niebieskie barwy Maryjne. Klub nosił wtedy nazwę nazwę SV Preussen.Ciekawostką jest fakt, że jeden z zawodników, Wilhelm Pietruszka, na inauguracje przyniósł żelazną podkowę na szczęście. Zachowała się ona do dziś i wisi naprzeciw wejścia do pawilonu szatni. Po zmianie ustroju konieczna stała się zmiana nazwy Klubu. Wtedy to również postanowiono, że podkowa przyniesiona przez Wilhelma Pietruszkę będzie widnieć na klubowych proporczykach.

tempo_stare_3Piłka nożna od samego powstania tej sekcji rozwijała się dość dynamicznie, z niewielką przerwą na okres II wojny światowej. Wielkie sukcesy Tempa odnosiło zwłaszcza w latach pięćdziesiątych i do połowy lat sześćdziesiątych. W 1957r. "Tempo" przegrało awans do III Ligi z drużyną „Bobrek-Karb”. Do awansu wystarczał remis, niestety w 85 minucie spotkania sędzia podyktował rzut karny dla Bobrka i Tempo przegrało 0:1. W tym okresie wielu wychowanków „Tempa” grało w wyższych klasach rozgrywkowych. Między innymi do „Szombierek” trafił Waldemar Główka, a Artur Janus do pierwszoligowej „Stali” Mielec. W tym samym okresie z powodzeniem występowała żeńska drużyna piłki ręcznej (jedenastoosobowa), która rozgrywała swoje mecze na boisku do piłki nożnej.

W latach 70-tych przed przyłączeniem Stolarzowic do Bytomia wybudowano społecznie pawilon klubowy i postawiono betonowe ogrodzenie. W tym też okresie w "Tempie" pozostała tylko sekcja piłki nożnej. Bywało różnie - raz lepiej a raz gorzej, ale zawsze istniała sekcja seniorów i ich zaplecze juniorzy i trampkarze. Z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia powstała prężnie działająca do dziś sekcja oldbojów, która uczestniczy w różnego rodzaju rozgrywkach "Starszych Panów". W 1999 r. drużyna seniorów awansowała do A-klasy, wówczas trenerem był Krzysztof Leszczyński.tempo_stare_2

28 czerwca 2003 roku klub LKS Tempo Stolarzowice obchodził 75-tą rocznicę swojego powstania. Z tej okazji zorganizowano imprezę rekreacyjno-sportową. Uroczystość rozpoczęto mszą św. polową zorganizowana na terenie klubu. Mszę św. celebrował proboszcz tutejszej parafii Eugeniusz Kozok. Po mszy św. w części oficjalnej osobom zasłużonym dla sportu wręczono odznaczenia. W ceremonii rozdawania wyróżnień brali udział: w-ce prezydent miasta Bytom - Marian Stajno oraz prezesi klubu: Paweł Grabowski i Manfred Mendel.

W sezonie 2002/2003 drużyna seniorów po bardzo słabej grze spadła do klasy B. Zmienił się także zarząd klubu. Awans do Klasy A drużyna ponownie wywalczyła w sezonie 2005/2006 i gra do dnia dzisiejszego.

{phocagallery view=category|categoryid=67|limitstart=0|limitcount=6|imageshadow=shadow1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|pluginlink=1|imageordering=9}

 

Jeżeli jesteś fanem Tempa, możesz zaopatrzyć się w nieodzowne gadżety. Zapraszamy.

Strona internetowa LKS Tempo Stolarzowice 

Ostatnio zmienianyniedziela, 15 kwiecień 2012 14:40
Więcej w tej kategorii: Rocznica Wielkiej Wojny »
Zaloguj się, by skomentować
Banner 468 x 60 px