Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in
Ładowanie mapy...
127, Suchogórska, Stolarzowice, Bytom, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, 41-936, Polska
  • Na dwie niedziele przed Adwentem Niemcy obchodzą Dzień Żałoby Narodowej - Volkstrauertag. W tym dniu Niemcy oddają hołd ofiarom obu wojen światowych, ofiarom nazistowskich zbrodni, ofiarom wypędzeń, wysiedleń i ucieczek.

    "Dzień Żałoby Narodowej" (Volkstrauertag) jest w Niemczech świętem państwowym i należy do tzw. "Dni cichych" podobnie jak Wielki Piątek. Inicjatywę odchodzenia Dnia Żałoby Narodowej zgłosiła po I wojnie światowej społeczna organizacja Ludowy Związek Opieki nad Grobami (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.). Będzie on też głównym organizatorem uroczystości w Republice Weimarskiej oraz Republice Federalnej Niemiec. W III Rzeszy władze nazistowskie wykorzystały ten dzień dla własnych celów i uczyniły z niego święto państwowe. Zmieniono też nazwę na „Dzień Pamięci Bohaterów" (Heldengedenktag). Związek przestał odgrywać wtedy jakąkolwiek rolę.

    Jednym z naczelnych zadań Związku jest tworzenie cmentarzy i opieka nad nimi. Związek zajmuje się opieką nad grobami, przy czym podkreśla wagę i znaczenie przesłania pokoju i pojednania. Dużą wagę przykłada też do wychowywania młodzieży. Już w 1960 r. Związek wystartował z ważną akcją "Pojednanie ponad grobami" (Versöhnung über die Gräber), do której zaproszono młodzież z różnych krajów. Wspólna praca na cmentarzach wojennych w Niemczech i zagranicą miała zbliżać młodych ludzi i rodzić refleksję nad skutkami wojen. Innymi zadaniami po II wojnie światowej było informowanie bliskich o miejscach spoczynku, pomoc w ekshumacjach. Od lat 50. XX w. organizowano pomoc dla krewnych w docieraniu do odległych cmentarzy wojennych. Na niemieckich cmentarzach wojennych spoczywają także żołnierze pochodzący ze stolarzowickiej parafii. Wielu naszych parafian, ofiar wojny, ale także późniejszego sowieckiego terroru, nie ma grobów w ogóle.

    W tym roku w ramach obchodów tej uroczystości oddamy również hołd ofiarom obozu NKWD w Toszku, gdzie udamy się po Mszy św. w intencji Ofiar, która zostanie odprawiona w stolarzowickim kościele o godz. 11:00

    Program:

    10:15 - Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy przy pomniku "Ofiarom wojny" na cmentarzu w Górnikach
    11:00 - Msza Św. w j. polskim
    11:50 - Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz modlitwa przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej w Stolarzowicach
    12:00 - Prelekcja w salce parafialnej
    13:00 - Wyjazd do Toszka (zapisy)
    13:45 - Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz modlitwa przy pomniku Ofiar Obozu NKWD w Toszku

    W Toszku przewidziany jest poczęstunek i zwiedzanie pomieszczeń szpitala psychiatrycznego, w których przetrzymywano więźniów obozu NKWD.

    Osoby zainteresowane wyjazdem do Toszka prosimy o kontakt tel. 730 902 312. Koszt wyjazdu 15,00 zł. dla Członków DFK, lub 25,00 zł. dla osób nie będących Członkami DFK.

  • Kategoria
    Mniejszość Niemiecka
  • Data i czas
    18-11-2018 10:15 - 18-11-2018 16:30
  • Lokalizacja i pełny adres
    Bytom, Suchogórska 127
  • Administratorzy wydarzenia
    DFK Stollarzowitz
Banner 468 x 60 px