Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Budżet 2016, czyli jak to widzi koalicja, a jak opozycja

Budżet na 2016 rok przyjęty. Rada Miejska przegłosowała go większością głosów. Zanim projekt trafił pod obrady radnych, pozytywnie zaopiniowała go Regionalna Izba Obrachunkowa.
Jak to widzi koalicja?

Na oficjalnej stronie Bytomia czytamy:

Planując budżet dążyłem do tego, aby przeznaczyć środki na zadania priorytetowe z punktu widzenia rozwoju miasta – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Dlatego znaczącą część wydatków majątkowych stanowią tzw. wkłady własne w realizację zadań, które będą dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Najwięcej pieniędzy zaplanowano dla kluczowych projektów związanych z infrastrukturą drogową i komunikacyjną. Prawie 13 mln zł - na wydatki związane z budową Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe, natomiast na budowę węzła przesiadkowego przy placu Wolskiego zaplanowano ponad 3,3 mln zł. Łączna wartość tych dwóch projektów (wraz ze środkami Unii Europejskiej), wynosi prawie 400 mln zł.

W przyszłorocznym budżecie zaplanowano już środki na wkłady własne dla wielu projektów współfinansowanych z budżetu UE w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówił Damian Bartyla. Największe wydatki wśród projektów OSI zaplanowano na termomodernizację oraz zmianę systemu ogrzewania budynków w śródmieściu Bytomia – to 1,4 mln zł.

W sumie na realizację 17 zadań w ramach OSI zaplanowano ponad 5,2 mln zł.

Z przyszłorocznego budżetu finansowane będą również inwestycje ze środków własnych. Największe z nich to m.in. przebudowa ul. Strzelców Bytomskich za prawie 4 mln zł oraz przebudowa ulic Karlika, Wiśniowej i Leśnej (łącznie pochłonie to 3,4 mln zł.).

4,8 mln zł zabezpieczono w przyszłorocznym budżecie na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Bytomski Sport, co pozwoli na rozpoczęcie modernizacji stadionu miejskiego przy ul. Olimpijskiej. Niewiele mniej, bo prawie 3 mln zostaną przeznaczone na modernizację boiska bocznego stadionu przy ul. Modrzewskiego.

Prezydent odniósł się również do konieczności emisji obligacji, dzięki którym możliwe będzie sfinansowanie tych inwestycji. Dochody budżetu miasta i zakres zadań bieżących, które musimy z niego sfinansować nie pozwalają na generowanie znaczących środków na inwestycje – tłumaczył Damian Bartyla. Chcąc skorzystać z szansy jaką dają fundusze europejskie musimy uzyskać dodatkowe przychody z obligacji, aby finansować nimi wkłady własne a także wydatki niekwalifikowane projektów. Po części z przychodów tych finansujemy również inwestycje, na które nie można uzyskać środków zewnętrznych. Pomimo emisji obligacji poziom zadłużenia miasta nie będzie nadmierny, dług na koniec roku z uwzględnieniem planowanej w 2016 roku emisji obligacji wyniesie 235 mln 918 tys zł co stanowi 36 % planowanych dochodów budżetu. Porównując poziom naszego zadłużenia z innymi miastami o podobnej wielkości widać, że jest ono na poziomie poniżej średniej.

Najwięcej pieniędzy w przyszłorocznym budżecie to tzw. wydatki sztywne. Oświata pochłonie ponad 251 mln zł. Ponad 137 mln zł przeznaczone zostanie na pomoc społeczną, 67 mln zł - na gospodarkę mieszkaniową, a 66 mln - na transport i łączność.

Jak to widzi opozycja?

Radny Michał Bieda widzi to tak:

W poniedziałek na sesji Rady Miejskiej głosami BIS, PIS, SLD i WB przyjęto budżet Bytomia na 2016 rok. Tymi samymi głosami odrzucono nasze poprawki do budżetu. Nie powinno naszym zdaniem dochodzić do sytuacji, jak obecnie, że stypendia dla sportowców zawodowych to 700 tysięcy złotych a dla uczniów bytomskich szkół tylko 12 tysięcy. Ponadto sprzeciwiamy się budowie stadionu przed wybudowaniem obiektów z których będą korzystać mieszkańcy a nie tylko piłkarze jednego klubu. Najpierw baseny i lodowiska dla ludzi a potem stadion!! Uważamy rónież że, przewymiarowane centrum przesiadkowe z kolosalnym parkingiem i bctka, która przyniesie wątpliwe efekty powinny poczekać. W związku z powyższym złożyliśmy: Michał Staniszewski , Joanna Stepien, Mariusz Wołosz, Andrzej Kostek i Michał Bieda) poniższe poprawki:

Poprawka nr 1 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 100 000,00 zł, przeznaczoną na stypendia dla zawodników uprawiających sport zawodowy przeznacza się na stypendia oświatowe dla uczniów i maturzystów bytomskich szkół osiągających najlepsze wyniki w nauce lub sporcie.

Poprawka nr 2 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 10 929 267,00 zł przeznaczoną na budowę Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe przeznacza się na przejęcie oraz zagospodarowanie EC Szombierki na klaster współpracy biznesu i nauki.

Poprawka nr 3 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 1 665 148,00 zł przeznaczoną na budowę Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe oraz kwotę 3 334 852,00 zł przeznaczoną na Budowę węzła przesiadkowego na Placu Wolskiego przeznacza się na pierwszy etap budowy krytej pływalni w dzielnicy Miechowice.

Poprawka nr 4 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 1 500 000,00 zł, przeznaczoną na podwyższanie kapitału spółki Bytomski Sport przeznacza się na sfinansowanie zwiększenia dodatku motywacyjnego dla nauczycieli z 4% do 6%

Poprawka nr 5 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 1 500 000,00 zł, przeznaczoną na podwyższanie kapitału spółki Bytomski Sport przeznacza się na sfinansowanie Podwyżki dla pracowników MOPR, którzy od lat nie otrzymują podwyżek.

Poprawka nr 6 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 1 800 000,00 zł, przeznaczoną na podwyższanie kapitału spółki Bytomski Sport przeznacza się na sfinansowanie adaptacji budynku na utworzenie żłobka w dzielnicy Miechowice.

Poprawka nr 7 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 100 000,00 zł przeznaczoną na utrzymanie zieleni przeznacza się na zmniejszenie niskiej emisji w domach jednorodzinnych poprzez dotacje do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

Poniżej zdjęcie (zdjęcie tytułowe artykułu, przyp. red.) jak ochoczo radni BIS odrzucali te poprawki. Szkoda szczególnie uczniów bytomskich szkół, którzy są mniej ważni niż zawodowi kopacze piłki i nauczycieli, którzy ostatnią podwyżkę dodatku motywacyjnego odnotowali za poprzedniej władzy. Szkoda wszystkich bytomian, którzy na korzystanie z obiektów sportowych będą musieli poczekać. Pozostanie patrzenie.

Zobacz:

W poniedziałek na sesji Rady Miejskiej głosami BIS, PIS, SLD i WB przyjęto budżet Bytomia na 2016 rok. Tymi samymi głosami odrzucono nasze poprawki do budżetu. Nie powinno naszym zdaniem dochodzić do sytuacji, jak obecnie, że stypendia dla sportowców zawodowych to 700 tysięcy złotych a dla uczniów bytomskich szkół tylko 12 tysięcy. Ponadto sprzeciwiamy się budowie stadionu przed wybudowaniem obiektów z których będą korzystać mieszkańcy a nie tylko piłkarze jednego klubu. Najpierw baseny i lodowiska dla ludzi a potem stadion!! Uważamy rónież że, przewymiarowane centrum przesiadkowe z kolosalnym parkingiem i bctka, która przyniesie wątpliwe efekty powinny poczekać. W związku z powyższym złożyliśmy Michał Staniszewski , Joanna Stepien, Mariusz Wołosz, Andrzej Kostek i Michał Bieda) poniższe poprawki:
Poprawka nr 1 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 100 000,00 zł, przeznaczoną na stypendia dla zawodników uprawiających sport zawodowy przeznacza się na stypendia oświatowe dla uczniów i maturzystów bytomskich szkół osiągających najlepsze wyniki w nauce lub sporcie
Poprawka nr 2 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 10 929 267,00 zł przeznaczoną na budowę Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe przeznacza się na przejęcie oraz zagospodarowanie EC Szombierki na klaster współpracy biznesu i nauki
Poprawka nr 3 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 1 665 148,00 zł przeznaczoną na budowę Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe oraz kwotę 3 334 852,00 zł przeznaczoną na Budowę węzła przesiadkowego na Placu Wolskiego przeznacza się na pierwszy etap budowy krytej pływalni w dzielnicy Miechowice
- Poprawka nr 4 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 1 500 000,00 zł, przeznaczoną na podwyższanie kapitału spółki Bytomski Sport przeznacza się na sfinansowanie zwiększenia dodatku motywacyjnego dla nauczycieli z 4% do 6%
- Poprawka nr 5 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 1 500 000,00 zł, przeznaczoną na podwyższanie kapitału spółki Bytomski Sport przeznacza się na sfinansowanie Podwyżki dla pracowników MOPR, którzy od lat nie otrzymują podwyżek
Poprawka nr 6 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 1 800 000,00 zł, przeznaczoną na podwyższanie kapitału spółki Bytomski Sport przeznacza się na sfinansowanie adaptacji budynku na utworzenie żłobka w dzielnicy Miechowice
Poprawka nr 7 do uchwały budżetowej na rok 2016
Kwotę 100 000,00 zł przeznaczoną na utrzymanie zieleni przeznacza się na zmniejszenie niskiej emisji w domach jednorodzinnych poprzez dotacje do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

Poniżej zdjęcie jak ochoczo radni BIS odrzucali te poprawki. Szkoda szczególnie uczniów bytomskich szkół, którzy są mniej ważni niż zawodowi kopacze piłki i nauczycieli, którzy ostatnią podwyżkę dodatku motywacyjnego odnotowali za poprzedniej władzy. Szkoda wszystkich bytomian, którzy na korzystanie z obiektów sportowych będą musieli poczekać. Pozostanie patrzenie.

Zaloguj się, by skomentować
Banner 468 x 60 px