Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Stanowisko miasta w sprawie KWK Bobrek-Centrum

Wyróżniony Stanowisko miasta w sprawie KWK Bobrek-Centrum
Mieszkańcy Bytomia z niepokojem i poruszeniem odebrali wiadomość o przyjętym przez Radę Ministrów (7 stycznia br.) planie naprawczym Kompanii Węglowej S.A., która przewiduje docelowe wygaszenie bytomskiej KWK Bobrek – Centrum.

Założenia planu są dla nas dużym zaskoczeniem, tym bardziej że w żaden sposób nie był on wcześniej konsultowany zarówno z przedstawicielami związków zawodowych, jak i z władzami samorządowymi Bytomia. Nie możemy zgodzić się z faktem, że plan naprawczy dla tego sektora – staje się planem likwidacyjnym. Decyzja rządu o likwidacji KWK Bobrek – Centrum jest ciosem dla Bytomia, a jej skutki ekonomiczne odczuwalne będą dla mieszkańców – przez kolejne dekady.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w Bytomiu funkcjonowało niegdyś 11 kopalń, które tworzyły tożsamość miasta, jak i przemysłową kulturę jego mieszkańców. Bytom zapłacił jedną z najwyższych w Polsce cenę, w procesie transformacji gospodarczej: bezrobocie i cywilizacyjny regres. A cena, za którą stoi obecny „plan naprawczy" będzie powodem jego bankructwa niemal w każdym wymiarze. Zamknięcie, w tak krótkim czasie tylu zakładów spowodowało, że Bytom ma jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w regionie. Wdrożenie zaś w życie „planu naprawczego" oznaczać będzie dla miasta gwałtowny i skokowy wzrost tego i tak wysokiego wskaźnika.

Obecnie w KWK Bobrek - Centrum pracuje prawie 3 tysiące pracowników. Do całości należy doliczyć ich rodziny i osoby pracujące w firmach kooperujących z kopalnią. Jej zamknięcie oznacza utratę miejsc pracy dla tysięcy mieszkańców Bytomia.

W „planie naprawczym" wskazano także, jako jedną z przesłanek dot. likwidacji brak zezwoleń i decyzji administracyjno – środowiskowych. Kwestia ta, w żaden sposób nie dotyczy KWK Bobrek – Centrum, która ma wszystkie wymagane prawem górniczym decyzje, koncesje i ustalenia, które obowiązują aż do 2040 roku.

KWK Bobrek – Centrum posiada na dzień 31 grudnia 2013 r. 40,0 mln Mg zasobów operatywnych węgla kamiennego. Przy rocznym wydobyciu w wysokości 2 mln Mg zasobów wystarczyłoby na 20 lat.

Z posiadanych ekspertyz wynika, że możliwe i racjonalne jest prowadzenie dalszej eksploatacji w tej kopalni zgodnie z wymogami rynkowymi.

„Plan naprawczy" Kompani Węglowej, który dotyka Bytom zrujnuje miasto, pogrąży go w chaosie i doprowadzi do regresu na kolejne lata.

Władze Bytomia popierają działania załogi mające na celu obronę ich miejsc pracy oraz zapewniają, że podejmą wszelkie środki, w celu zachowania w naszym mieście KWK Bobrek- Centrum. Niezwłocznie, w tym celu zbierze się w trybie nadzwyczajnym Rada Miejska w Bytomiu (12 stycznia br.), która podejmie stosowne deklaracje solidarnościowe.

List otwarty w obronie KWK Bobrek – Centrum wysłano także do Prezesa Rady Ministrów, parlamentarzystów ziemi śląskiej, przedstawicieli środowisk górniczych.

Źródło: Urząd Miejski w Bytomiu

Ostatnio zmienianypiątek, 09 styczeń 2015 15:57
Zaloguj się, by skomentować
Banner 468 x 60 px