Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Nowa bytomska inicjatywa - Bytom 2054

W Bytomiu powstała nowa inicjatywa obywatelska "Bytom 2054" nawiązująca swoją nazwą do 800-lecia nadania praw miejskich.

Inicjatorzy zapraszają na spotkanie w poniedziałek 12 czerwca o godzinie 18.30 do Sali księdza Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Każdy uczestnik spotkania będzie miał okazję do podjęcia współodpowiedzialności za nasze miasto poprzez inicjatywę, którą inicjatorzy zamierzają zaprezentować.

Co słyszymy wychodząc na ulicę, spotykając znajomych, robiąc zakupy: „To mnie nie interesuje, to nie ma sensu, wszyscy to złodzieje, nie pójdę już na żadne wybory, nic się nie zmieni, szkoda pieniędzy na tych darmozjadów”. Również wielu z nas czuje dziś gorycz i złość.
Mamy niekiedy wrażenie że wszyscy czekają na ten moment, kiedy ten ostatni będzie gasił światło. Ale ten moment nie nastąpi. Bytom jest żywym organizmem, zamieszkuje go nadal około 150 tysięcy osób i dla nich wszystkich, i dla nas samych, powinniśmy podjąć walkę.
W pierwszej kolejności walkę o ludzi, o ich uaktywnienie, o przywrócenie wiary, odpowiedzialności, mądrości – tej zbiorowej mądrości. Musimy im wspólnie uświadomić, że demokracja nie trwa przez 1 dzień, kilkanaście godzin, raz na cztery lata. Tylko poprzez własne zaangażowanie, własną pracę, własny przykład, możemy wezwać ich do aktywności, do wzięcia spraw w nasze ręce. Oni czekają na wzajemny szacunek, na docenianie pracy każdego z nich, każdego z nas.

Pierwsza debata poświęcona będzie Bytomianom. Jaka ma być rola mieszkańców w Bytomiu? W jaki sposób należy gospodarować środkami publicznymi, aby wzmacniać więź mieszkańców z miastem? Poprzez jakie działania chcemy budować markę BYTOM – markę miasta, z którego mieszkańcy byliby dumni? I wreszcie jak zaktywizować mieszkańców do działania?

W tej walce o przywrócenie społeczeństwa obywatelskiego w Bytomiu widzimy ogromną rolę w organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych i wszelkich inicjatywach społecznych, które są głównym czynnikiem budowy świadomego, aktywnego społeczeństwa i nieodzownym warunkiem demokracji. One kreują tożsamość społeczności lokalnej, skupiając je wokół wspólnego celu i działań na rzecz dobra publicznego, oraz zaspokajają wiele potrzeb społecznych.
Abyśmy my, nasze dzieci i wnuki, mieli szansę na wspólne świętowanie 800 urodzin miasta, musimy podjąć działania na rzecz jego ratowania, podobnie jak uczyniliśmy to już nie raz w najnowszej historii Bytomia.

Tym spotkaniem rozpoczyna się również cykl dyskusji pod hasłem: #Bytom2054. Jej zadaniem jest wymiana pomysłów i idei, tworzenie programu dla Bytomia. "Potrzebujemy miasta, które będzie przyjazne i dla mieszkańców, i dla inwestorów."

Zaloguj się, by skomentować
Banner 468 x 60 px