Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Trwa malowanie kościoła w Stolarzowicach

Już ponad tydzień trwa remont naszego parafialnego kościoła. Pierwsze prace trwają w nawie głównej i po prawej stronie kościoła.

Po wymalowaniu nawy głównej zostaną oczyszczone i poddane konserwacji wszystkie figury i cały ołtarz a następnie zostaną wykonane złocenia na głównym ołtarzu. W następnej kolejności odnowiony będzie ołtarz Matki Boskiej Fatimskiej. Na nim również będą wykonane złocenia, do którego zostanie użyte złoto 23 karatowe, tzw. złoto florenckie.

W tym samym czasie trwają prace renowacyjne przy stacjach Drogi Krzyżowej, odnowione zostaną także siedziska na ławkach. Wykonywane są również różnego rodzaju prace elektroinstalacyjne.

Co do samych prac malarskich to na razie trwa usuwanie starej farby ze ścian. Starych malowideł przy tym co prawda nie odkryto (kościół był już kilkakrotnie malowany), jednak warto przy tej okazji pokazać stare fotografie, na których widać wymalowanie naszego kościoła z lat pięćdziesiątych. Na tych fotografiach widać także pierwotne ustawienie figur bocznych. O nich ks. Johannes Wycisk w Kronice Parafii w Stolarzowicach (Chronik der Kirchengemeine Stollarzowitz 1926-1945) tak pisał:

[ su_blockquote]Dalej, na konsolach na ścianach głównego prezbiterium, stoją figury książąt apostołów: Piotra i Pawła, głównych świadków zasiadających przy tronie Chrystusa, podpór Jego królestwa na ziemi - Jego Kościoła. Zaś głębiej, w nawie głównej, w części przeznaczonej dla wiernych, na ścianach stoją na konsolach figury tych świętych, których z Chrystusem, zbawiającym królem, wiązały ścisłe więzi: św. Jan Chrzciciel, który prostował drogi Chrystusowi, i św. Józef, towarzysz dzieciństwa Jezusa. Następnie są figury tych świętych, którzy ściśle związani są z naszym ludem. Św. Franciszek z Asyżu, św. Bonifacy, Apostoł Niemców, św. Jacek, górnośląski święty z Kamienia Śląskiego, św. Matka Anna i św. Jadwiga, patronki naszej górnośląskiej i śląskiej ojczyzny. Wreszcie obydwaj patronowie młodzieży: św. Jerzy dla chłopców. św. Agnieszka dla dziewcząt.[/ su_blockquote]

kosciol1kosciol2kosciol3

Ustawienie figur zostało zmienione po poprzednim malowaniu w 1996 roku. Czy teraz wrócą na swoje dawne miejsce?

Aktualizacja 19.06.2016

Figury jednak nie wrócą bo już odnowione stoją jak widać poniżej na zdjęciach. Od ołtarza stoi św. Franciszek, potem św. Jacek, św. Jerzy. Najbliżej chóru stoi św. Bonifacy. Niestety nie wiem, jakie jest uzasadnienie takiego ustawienia. Do renowacji w ub. tygodniu trafiły jeszcze witraże za głównym ołtarzem przedstawiające 7 Sakramentów Św.

[ su_photo_gallery source="media: images/photos/261/825/11e70ad585acea7fb41d97d8.jpg,images/photos/261/825/aafbca30d2521afa5224b9d2.jpg,images/photos/261/825/c2b7dff3c3820917141dc712.jpg,images/photos/261/825/fdb12eb36566d4f00e5dc9ef.jpg" width="180" height="120"]

Ostatnio zmienianyniedziela, 19 czerwiec 2016 17:51
Zaloguj się, by skomentować
Banner 468 x 60 px