Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Europa to mniejszości

Co siódmy obywatel Europy należy do autochtonicznej mniejszości narodowej i etnicznej. Prawie 10% obywateli posługuje się językiem mniejszości lub regionalnym. Bycie mniejszością w Europie jest więc normą.Bądźmy więc Europejczykami i odważnie pokażmy, że różnorodność jest czymś dobrym, stanowiącym bogactwo danego regionu i jego mieszkańców. 

 

 

 

 

 

Po co mniejszości spis? Wynik spisu ma istotny wpływ na funkcjonowanie każdej mniejszości. Na jego podstawie rząd polski realizuje ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, która obejmuje:

  • finansowanie działalności kulturalnej mniejszości niemieckiej (dofinansowanie zespołów muzycznych, imprez kulturalnych itp.)
  • wsparcie nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości na terenach zamieszkanych przez mniejszość niemiecką
  • realizację zapisów prawa dotyczących używania języka niemieckiego
  • przestrzeni publicznej (np. dwujęzyczne tablice miejscowości, język pomocniczy w gminach).

Z tych powodów ważne jest dla nas, jako społeczności mniejszości niemieckiej, aby jak najwięcej osób otwarcie przyznało się do swoich korzeni.

Jak będzie wyglądał spis? Podczas spisu po raz pierwszy będzie użyty wyłącznie formularz elektroniczny. Metody zbierania danych:

1. Samospis internetowy – dla osób, które wyrażą chęć dokonania samospisu przez internet, dostępny będzie formularz elektroniczny (on-line). W tym celu wejdź na stronę http://www.spis.gov.pl/ i wybierz napis „Formularze spisowe".

Jeżeli sam nie obsługujesz komputera, poproś kogoś, kto ci może pomóc (np. sąsiada lub wnuka). Pomoc otrzymasz także w twoim terenowym kole DFK [Deutscher Freundschaftskreis]. Przewidziano również umożliwienie respondentom dokonania samospisu na tzw. czystym formularzu elektronicznym (off-line), który może być odesłany pocztą elektroniczną, przekazany na płycie CD lub przesłany tradycyjną pocztą (formularz dostępny w twoim Gminnym Biurze Spisowym). Możesz to zrobić nawet w Niemczech, jeśli przebywasz tam czasowo. Powiedz o tym rodzinie w Niemczech!

2. Wywiad telefoniczny – realizowany będzie przez ankieterów statystycznych. Do tej metody wybierane będą głównie te gospo-darstwa domowe, które już częściowo mają wypełniony formularz spisowy i wymagać będą tylko uzupełnienia danych.

3. Wywiad realizowany przez rachmistrza spisowego (ok. 25% mieszkańców gminy) – przeprowadzony zostanie w mieszkaniach, w których nie udało się zebrać informacji metodami opisanymi wyżej. Rachmistrz przeprowadzi wywiad bezpośredni w terenie, z wykorzystaniem formularza elektronicznego zainstalowanego na przenośnym urządzeniu elektronicznym.

logo_dfk tsk 

 

{gallery}articles/dfk/spis,width=640,height=480,random=2,single=01.jpg,single_gallery=1,column_quantity=1{/gallery}  

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnio zmienianysobota, 14 kwiecień 2012 19:26
Zaloguj się, by skomentować

Wochenblatt

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

logo dfk a

tskn

 jugend1

portal logo1

wochenblatt

mittendrin1

logohaus

ifa logo

konsulat

 

oberschlesien logo

bilingua1

Banner 468 x 60 px