Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Po uroczystościach w Miechowicach

Wyróżniony Po uroczystościach w Miechowicach
Zakończyły się obchody 65 rocznicy wydarzeń stycznia 1945 roku. Wydarzeń smutnych i bolesnych, zarazem ważnych dla uświadomienia prawdy historycznej.

W okresie od 24 do 30 stycznia, miechowiczanie mogli uczestniczyć w uroczystościach przygotowanych w różnych punktach dzielnicy. Należy podkreślić tutaj, iż od wielu już lat hołd pomordowanym składały miechowickie parafie odprawiając msze w intencji księdza Jana Frenzla oraz wszystkich miechowiczan pomordowanych przez wkraczającą Armię Radziecką w dniach od 25 do 27 stycznia 1945 roku. Również od wielu lat Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego- którego koło znajduje się w Miechowicach, oddaje hołd pomordowanym składając uroczyście kwiaty na miechowickim cmentarzu i uczestnicząc w uroczystej mszy.

Z inicjatywy Rady Dzielnicy tegoroczne obchody zostały wzbogacone dodatkowymi elementami, które z założenia miały uczynić uroczystości ogólnodzielnicowymi oraz nieść przesłanie do młodzieży o ważności prawdy historycznej. Poproszono historyka , od lat związanego z Bytomiem a od niedawna honorowego obywatela Bytomia - prof. Jana Darabinę oraz naocznego świadka wydarzeń stycznia 1945 roku- pana Józefa Bonczola, o wygłoszenie prelekcji na temat wydarzeń tamtego okresu. Przygotowano wystawę "Miechowice dawniej", która ukazała bogactwo historyczne Miechowic na przełomie wieków, a której fragmenty można było zobaczyć również w kościołach podczas mszy w intencji ofiar. Zaproszono wielu gości.

Całość artykułu trzeba koniecznie przeczytać na stronie internetowej Rady Dzielnicy Miechowice.

Ostatnio zmienianywtorek, 17 kwiecień 2012 20:42
Zaloguj się, by skomentować

Wochenblatt

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

logo dfk a

tskn

 jugend1

portal logo1

wochenblatt

mittendrin1

logohaus

ifa logo

konsulat

 

oberschlesien logo

bilingua1

Banner 468 x 60 px