Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Pielgrzymka Mniejszości: radością jest obecność młodej generacji

Setki Niemców z Polski, przedstawicieli Romów oraz gości z zagranicy zawitało w pierwszą niedzielę czerwca na Górę Świętej Anny, by wziąć udział w tradycyjnej pielgrzymce mniejszości narodowych i etnicznych. Kazanie z tej okazji wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja.

Pielgrzymka mniejszości na Górze Świętej Anny stała się już tradycyjnym elementem corocznego kalendarza Niemców w Polsce. Jak co roku patronowały jej Duszpasterstwo Mniejszości Narodowych Diecezji Opolskiej oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń (VdG).

W odniesieniu do hasła przewodniego tegorocznej pielgrzymki, które było poświęcone młodzieży, biskup opolski Andrzej Czaja wyraził radość z obecności młodej generacji mniejszości niemieckiej podczas pielgrzymki oraz wezwał do ścisłej współpracy młodszych i starszych osób w strukturach: Przychodzi dla was czas poświęcenia i czas pracy dla języka i kultury waszych przodków, ale warto to robić zwłaszcza we współpracy z młodą generacją - podkreślił biskup, który pogratulował także VdG z okazji jego 25-letniego jubileuszu.

Najważniejszym elementem pielgrzymki była tradycyjna suma, która odbyła się w grocie Góry Świętej Anny. Zarówno w ewangelii, jak i podczas kazania motywem przewodnim było miłosierdzie. Biskup Czaja przypomniał cytat Papieża Franciszka, który pobłogosławił miłosiernych jako tych, którzy sami także dostąpią miłosierdzia. Zacytował także słowa Papieża seniora Benedykta XVI, który apelował, by starać się być miłosiernym w codziennym życiu, zamiast „popadać w konsumpcjonizm i słuchać tego, co szepcze nam świat”. Biskup dodał, że w dzisiejszym świecie sami musimy przyczyniać się do miłosierdzia, które nie może ograniczać się do rządowych programów, które rozdają zasiłki i świadczenia, potrzeba np. także kompleksowej opieki dla seniorów.

Główne przemówienie w imieniu Niemców w Polsce wygłosił przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida: Jesteśmy tutaj by pokazać podwójną wierność, wierność Bogu i wierność Heimatowi – stwierdził Gaida. Przewodniczący dodał, że zwłaszcza Ślązacy po latach dyskryminacji w komunizmie wiedzą, co to znaczy utracić swoją niemiecką tożsamość, dlatego też w rodzinach muszą praktykować wartości związane z tożsamością – język i kulturę. O język niemiecki należy starać się jednak także w parafiach – podkreślił Bernard Gaida, mając na myśli istotę niemieckojęzycznych mszy.

Po pielgrzymce mniejszości obok Domu Pielgrzyma na Górze Świętej Anny odbył się także jubileuszowy Przegląd Zespołów Artystycznych Mniejszości Niemieckiej, na którym wystąpiło ponad 30 niemieckich grup młodzieżowych i dziecięcych z całego Śląska. Wykonywali oni głownie współczesne piosenki największych niemieckich gwiazd, czym zachwyciły publiczność.

Źródło: VDG

Zaloguj się, by skomentować

Wochenblatt

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

logo dfk a

tskn

 jugend1

portal logo1

wochenblatt

mittendrin1

logohaus

ifa logo

konsulat

 

oberschlesien logo

bilingua1

Banner 468 x 60 px