Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Dzień Pamięci Ofiar obchodzą także Niemcy w Polsce

Mniejszość Niemiecka w Stolarzowicach oddała hołd ofiarom obu wojen światowych, ofiarom nazistowskich i stalinowskich zbrodni, ofiarom wypędzeń, wysiedleń i ucieczek. Na dwie niedziele przed Adwentem Niemcy obchodzą Dzień Żałoby Narodowej - Volkstrauertag.

W tym roku przypada on w 70 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Centralne uroczystości Dnia Żałoby Narodowej odbywają się z udziałem Prezydenta Niemiec w Sali Plenarnej Niemieckiego Parlamentu - Bundestagu, jednak w wielu miejscach upamiętnień odbywają się lokalne obchody tego wielkiego święta.

Tak było i w Stolarzowicach, gdzie członkowie tutejszej Mniejszości Niemieckiej spotkali się o godz. 14:00 przy pomniku upamiętniającym zamordowanych, internowanych, poległych mieszkańców Stolarzowic i Górnik, ofiar II Wojny Światowej. W tym miejscu naszą miłością chcemy ogarnąć wszystkich, których groby znajdują się na cmentarzach w dalekich lub w zupełnie nieznanych miejscach, a wielu z nich nie ma swoich grobów wcale. Wszyscy oni jednak oczekują na zmartwychwstanie. Oczekują także naszej pamięci modlitewnej.

Po wspólnej modlitwie, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy cała grupa udała się na cmentarz żołnierzy niemieckich w Siemianowicach Śląskich, gdzie spoczywają niemieccy żołnierzy polegli w południowej Polsce. Spoczywają na nim także żołnierze, których szczątki zostały ekshumowane z cmentarza parafialnego w Górnikach w październiku 2010 roku, a złożone na tym cmentarzu rok później.

W Siemianowicach, podobnie jak i w Stolarzowicach, uczestnicy uroczystości rozpoczęli od modlitwy w intencji spoczywających na tym cmentarzy żołnierzy, również tych, których życie zakończyło się w Górnikach, tych których groby znajdują się na cmentarzach w dalekich lub w zupełnie nieznanych miejscach, a wielu z nich nie ma swoich grobów wcale. Wszyscy oni oczekują także naszej pamięci modlitewnej. Po złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy przy głownym krzyżu siemianowickiego cmentarza udali się wszyscy do miejsca, gdzie spoczęły szczątki żołnierzy ekshumowanych z Górnik. Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze. Po chwili zadumy i prywatnych modlitwach można było zwiedzić cmentarz.

Po powrocie do Stolarzowic w restauracji U Mnicha zebrani mogli zobaczyć prezentację poświęconą obchodom uroczystości Dnia Żałoby Narodowej. Prezentacja została urozmaicona odczytaniem specjalnego przesłania, które jest również wygłaszane przez Prezydenta Niemiec w Bundestagu w trakcie oficjalnej uroczystości, a także recytacjami w języku niemieckim i polskim pieśni Der gute Kamerad (Dobry towarzysz), znanej również jako Ich hatt' einen Kameraden (Miałem towarzysza). Autorem tekstu z 1809 r. jest niemiecki poeta Ludwig Uhland. W 1825 r. kompozytor Friedrich Silcher napisał do nich muzykę. Pieśń ta jest integralną częścią wojskowych ceremonii pogrzebowych.

Przedstawiona została informacja o Niemieckim Związku Ludowym Opieki nad grobami Wojennymi - organizacji humanitarnej działającej na zlecenie rządu federalnego. Związek ten poświęca się zadaniom mającym na celu odnajdowanie niemieckich grobów wojennych za granicą, jak i ich utrzymanie oraz pielęgnację. W tym zakresie opiekuje się rodzinami ofiar wojennych, jest doradcą zarówno dla firm państwowych, jak i prywatnych, wspiera współpracę międzynarodową na płaszczyźnie opieki nad grobami wojennymi i organizuje spotkania młodych ludzi na cmentarzach wojennych. Volksbund jest głównym organizatorem Volkstrauertag.

Niemieccy żołnierze polegli w działaniach wojennych chowani byli w bardzo różnych, często przypadkowych miejscach - w lasach, na polach, a nawet na terenie prywatnych posesji.
Szacuje się, że w Polsce może znajdować się co najmniej 20 tys. miejsc ich pochówku. Wiele z nich prawdopodobnie nigdy nie zostanie odnalezionych. Jednym z miejsc na którym zostali pochowani niemieccy żołnierze był cmentarz w Górnikach.

Informacja o mogile masowej z czasów II wojny światowej z cmentarza Rzymsko-katolickiego przy ul. Jana Gutenberga w Górnikach była kolejnym tematem prezentacji. Zebrani mogli obejrzeć wiele zdjęć pokazujących jej przebieg i wiele odnalezionych w trakcie prac przedmiotów.

Nie wiadomo kim byli i skąd pochodzili żołnierze pochowani na górnickim cmentarzu. Nie wiadomo, czy ich rodziny dowiedzą się kiedykolwiek o tym gdzie zostali pochowani. Być może jednak kiedyś poznamy historię pewnej obrączki, może historię wielkiej miłości. Może historię, w której ona czekała do końca swoich dni na swego ukochanego. Może historię matki i dzieci, które nie doczekały powrotu męża i ojca z tej strasznej wojny. W kilku milionach rozmaitych historii znajdziemy też historie i nam bliskie. Historie poległych i zaginionych na wszystkich frontach drugiej wojny żołnierzy, historie deportowanych do Związku Sowieckiego naszych bliskich: dziadków, ojców, mężów, synów, braci, narzeczonych. Czy mają swoje miejsce na ziemi? Czy mają miejsce w naszych sercach i naszej pamięci?

Ksiądz Johannes Wycisk, proboszcz stolarzowickiej parafii w latach 1926-1948 w trudnym do określenia momencie trwania wojny sporządził listę żołnierzy poległych i zaginionych na wszystkich frontach, a pochodzących z Parafii Stolarzowice. Ponieważ Parafia Stolarzowice (Pfarrgemeinde Stillersfeld) składała się w tym czasie z czterech części: Stolarzowic (Stillersfeld), Stolarzowic-Osiedla (Kreuzberg), Górnik (Friedrichswille), osiedla Helenka (Helenenhof), dlatego na liście znajdują się nazwiska parafian pochodzących ze wszystkich części parafii.

Ksiądz Wycisk zaczął od sporządzenia dwóch osobnych list: "Gefallene Soldaten" i "Vermisste Soldaten", czyli listę poległych (gefallene) i osobno listę zaginionych (vermisste). Ponieważ na pierwotnej liście poległych (gefallene) zabrakło miejsca, a z frontu dochodziły do rodzin kolejne informacje o poległych przekazywane stolarzowickiemu proboszczowi, ten utworzył całkowicie nową listę, którą zatytuował: "Gefallene Soldaten aus der Pfarrgemeinde Stillersfeld". Ta lista składa się z czterech części. Tworzą ją cztery podwójne arkusze formatu A4 w szerokie linie "wyrwane" ze środka brulionu. Jej pierwsza część to niejako "przepisane na czysto" informacje z pierwszej listy poległych. Trzy pozostałe stanowią jej kontynuację.

Trzecia część rozpoczyna się nagłówkiem "Volkssturmmänner bei Tarnowitz gefallen". Kolejne wpisy (poz. 223-244) to imiona i nazwiska 21 osób cywilnych zamordowanych przez radzieckich żołnierzy po wkroczeniu do Stolarzowic oraz 12 osób cywilnych zamordowanych w Górnikach. Wpisy w części czwartej dotyczą osób wywiezionych przez NKWD do obozów pracy przymusowej.

Po tych informacjach został odczytany w j. polskim specjalny tekst:

Wspominamy dzisiaj żołnierzy, którzy zginęli w czasie obu wojen światowych, w wyniku ran lub zmarli w niewoli, mężczyzn, kobiety i dzieci, którzy stracili życie w swej ojczyźnie, wspominamy także – wszystkich tych, którzy w okresie rządów przemocy stali się ofiarami z powodu swych przekonań albo swej wiary albo zostali zabici tylko dlatego, że należeli do innego narodu albo rasy, wspominamy – mężczyzn, kobiety i dzieci, które zginęły wskutek wojny lub z powodu podziału Niemiec, uczestniczymy – w bólu rodzin poległych i zabitych ze wszystkich narodów, które musiały cierpieć podczas obu wojen albo do dziś muszą cierpieć z powodu wojen. Opłakujemy, jednak żyjemy nadzieją pojednania narodów i pokoju w świecie. W tym kierunku chcemy działać.

Po jego odczytaniu wszyscy na stojąco oddali cześć wszystkim wspominanym podczas obchodów Dnia Pamięci wysłuchując odegraną na trąbce pieśń Ich hatt’ einen Kameraden a także wspólnie śpiewając ją z towarzyszeniem orkiestry.

Po zakończeniu prezentacji pan dr Jan Golla przedstawiił jeszcze zebranym informacje o historii powstania pomnika usytuowanego przy naszym kościele parafialnym w Stolarzowicach, który ostał uroczyście poświęcony 8 maja 1995 roku w 50 rocznicę zakończenia działań wojennych w Europie. Dziś minęło kolejnych dwadzieścia lat. Pamiętajmy o tym miejscu, bo ono jest naszym wspólnym miejscem upamiętnienia naszych bliskich, parafian stolarzowickiej parafii.

Niezapominajka symbolizuje pamięć oraz pożegnanie, któremu towarzyszy wezwanie „nie zapomnij o mnie”. Kwiat ten w takiej właśnie roli funkcjonuje w wielu językach. Pojawia się w wierszach i pieśniach. Była częstym motywem wykorzystywanym w romantyzmie niemieckim jako synonim tęsknoty i miłości. Z jej pomocą wyrażano m.in. dążenie do ideału, ale także daremność ludzkiej pogoni za szczęściem.

W związku z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge wybrał na symbol obchodów właśnie ten kwiat.
Także inne narody wykorzystują symboliczne znaczenie kwiatów, by przypominać o poległych i zmarłych. „Czerwony mak” przypomina śmierć żołnierzy państw Wspólnoty Brytyjskiej, „niebieski chaber” żołnierzy francuskich. „Pęki białych róż” i „czerwone maki” pojawiają się w polskich pieśniach o żołnierskiej śmierci.

Nie zapominajmy więc o ofiarach obu wojen światowych, ofiarach nazistowskich i stalinowskich zbrodni, ofiarach wypędzeń, wysiedleń i ucieczek. Nie zapominajmy o naszych bliskich, znajomych. Nie zapominajmy o naszej historii!

Zobacz zdjęcia z uroczystości: http://stolarzowice.info/info/poznaj/photos2/397dfk-stolarzowice/album?albumid=634

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Volkstrauertag, chcemy podziękować również za wsparcie dzisiejszych obchodów Dnia Pamięci.
Projekt został zrealizowany w ramach programu "Ożywienie Domów Spotkań – Konsolidierung der Begegnungsstätten" finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

2000px BMI Logo.svg  vdg

Ostatnio zmienianyśroda, 18 listopad 2015 10:30
Zaloguj się, by skomentować

Wochenblatt

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

logo dfk a

tskn

 jugend1

portal logo1

wochenblatt

mittendrin1

logohaus

ifa logo

konsulat

 

oberschlesien logo

bilingua1

Banner 468 x 60 px