Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Volkstrauertag - oddajemy hołd ofiarom obu wojen, ofiarom zbrodni, wypędzeń i wysiedleń

Wyróżniony Volkstrauertag - oddajemy hołd ofiarom obu wojen, ofiarom zbrodni, wypędzeń i wysiedleń
Na dwie niedziele przed Adwentem Niemcy obchodzą Dzień Żałoby Narodowej - Volkstrauertag. W tym dniu oddajemy hołd ofiarom obu wojen światowych, ofiarom nazistowskich zbrodni, ofiarom wypędzeń, wysiedleń i ucieczek.

 Centralne uroczystości zorganizowane przez Niemiecki Związek Opieki Nad Grobami Wojennymi (Volksbund) odbędą się w Sali Plenarnej Bundestagu w Berlinie.

Druga Wojna Światowa trwała sześć lat. Zginęło w niej 55 milionów ludzi. W ciągu jednej godziny życie traciło 1045 osób, w ciągu jednej minuty 17. Wśród nich było wielu mieszkańców stolarzowickiej parafii, naszych bliskich i znajomych, żołnierzy i cywilów.

By uczcić ich pamięć Zarząd Mniejszości Niemieckiej w Stolarzowicach organizuje lokalne obchody Dnia Żałoby Narodowej. Program Uroczystości przedstawia się następująco:

  • 14:00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych, internowanych i poległych mieszkańców Stolarzowic i Górnik, ofiar II Wojny Światowej
  • 14:15 - wyjazd autokarem na cmentarz wojenny w Siemianowicach Ślaskich, złożenie wieńców, zapalenie zniczy, wspólna modlitwa, zwiedzanie Izby Pamięci
  • 16:30 - powrót do Stolarzowic (bezpośrednio do restauracji U Mnicha), przerwa na poczęstunek
  • 17:00 - prelekcja poświęcona zaginionym, poległym, zamordowanym, internowanym mieszkańcom Górnik i Stolarzowic (restauracja U Mnicha)
  • 18:00 - dyskusja i poczęstunek

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Dnia Pamięci wszystkich Członków Mniejszości Niemieckiej w Stolarzowicach. Udział jest całkowicie bezpłatny. Aby wziąć udział w obchodach należy obowiązkowo potwierdzić w nich swój udział. Na wyjazd do Siemianowic organizatorzy przewidują 50 miejsc (1 autokar) zaś w restauracji U Mnicha będzie przygotowanych 80 miejsc. Dlatego zainteresowanych, którzy nie pojadą do Siemianowic zapraszamy bezpośrednio na godz. 17:00 na prelekcję. Rozumiemy, że powracający z Siemianowic wezmą udział w prelekcji.

Aby zarezerwować miejsce można skorzystać z kilku możliwości:

  • zadzwonić pod numer 730 902 312 i dokonać rezerwacji wg wyboru
  • wysłać pod numer 730 902 312 wiadomość SMS o treści VOLKSTRAUERTAG - AUTOBUS (udział w całości obchodów)
  • wysłać pod numer 730 902 312 wiadomość SMS o treści VOLKSTRAUERTAG - PRELEKCJA (udział tylko w prelekcji i dyskusji)
  • zarezerwować miejsce bezpośrednio w biurze DFK (Suchogórska 59, środy od 16 do 18)

Rezerwacje przyjmujemy tylko do czwartku 12 listopada. Ze względu na święto 11 Listopada przypadające w środę, biuro będzie czynne w czwartek 12 listopada od 16:00 do 18:00.

 

Projekt został zrealizowany w ramach programu "Ożywienie Domów Spotkań – Konsolidierung der Begegnungsstätten" finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

2000px BMI Logo.svg  vdg

Zaloguj się, by skomentować

Wochenblatt

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

logo dfk a

tskn

 jugend1

portal logo1

wochenblatt

mittendrin1

logohaus

ifa logo

konsulat

 

oberschlesien logo

bilingua1

Banner 468 x 60 px