Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

Apel przewodniczącego ZNSSK na Dzień Wszystkich Świętych

Miesiąc listopad w kulturze chrześcijańskiej jest wyjątkowym miesiącem związanym z pamięcią o zmarłych, a dla wierzących z wiarą w życie wieczne – pisze przewodniczący ZNSSK Bernard Gaida.

Zarówno Allerheiligen (Wszystkich Świętych) jak i Volkstrauertag (Dzień Żałoby Narodowej) są świętami, które w listopadzie nam o tym przypominają. Widocznym symbolem tych wartości są cmentarze i groby, przy których gromadzimy się całymi rodzinami, by oddać cześć naszym zmarłym przodkom. Zwłaszcza cmentarze ilustrują prawdę, że ludzkość , naród i rodzina to garstka żyjących i cała rzesza umarłych. Poczucie więzi pomiędzy żyjącymi i zmarłymi jest bardzo ważne dla tożsamości każdego z nas. Dlatego odwiedziny grobów i cmentarzy jednocześnie stają się wielką lekcją historii i identyfikacji, zwłaszcza jeśli potrafimy patrzeć wokół siebie.

Historia sprawiła, że regiony, które jeszcze 70 lat temu należały do Niemiec, a w których dzisiaj w Polsce żyje także społeczność niemiecka, pełne są starych, zaniedbanych cmentarzy oraz parków miejskich w latach powojennych urządzonych na ich miejscu. Na cmentarzach oraz poza nimi znajdują się opuszczone groby niemieckich żołnierzy, przodków wypędzonych czy przesiedlonych rodzin, o których nikt nie pamięta, nie odmówi modlitwy i nie posprząta. Często poza cmentarzami znajdują się masowe groby ofiar terroru powojennego, także tego skierowanego przeciw niemieckiej ludności cywilnej. Ale obok nich są także inne samotne groby żołnierzy polskich, radzieckich czy zupełnie bezimienne.Tragiczna historia sprawiła, że i groby wielu naszych przodków znajdują się z daleka od rodzinnych miejscowości, rozrzucone w różnych krajach Europy i świata.

W solidarności z nieznanymi ludźmi, którzy ponad granicami i przynależnością narodową zapalą tam znicz oraz świadomości duchowej więzi z umarłymi, sprawmy by na wszystkich grobach wokół nas zabłysło światło świecy. Zwracam się z apelem do wszystkich - członków organizacji niemieckich na Śląsku, Pomorzu, Warmii, Mazurach, ale także do Polaków, by pamiętając o swoich bliskich, nie pozostawili żadnego grobu bez oznak pamięci, modlitwy i zadumy. Naprawdę umierają tylko Ci, o których nikt nie pamięta.

Zobacz: vdg.pl

Zaloguj się, by skomentować

Wochenblatt

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

logo dfk a

tskn

 jugend1

portal logo1

wochenblatt

mittendrin1

logohaus

ifa logo

konsulat

 

oberschlesien logo

bilingua1

Banner 468 x 60 px