Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Log in

December 2010

1945
Redakcja
7125

Zakaz opuszczania koszar i zawieszenie urlopów

Dzień Nowego Roku 1945. Na apelu porannym porucznik krótkimi, ciętymi zdaniami oznajmia zakaz opuszczania koszar – i zawieszenie urlopów. W tym czasie otrzymałem od dowództwa rejonowego wezwanie do st... read more..

1945
Redakcja
4807

Tej nocy nie oświetlała Gwiazda Betlejemska

Zbliżało się Boże Narodzenie 1944 - święto pokoju i refleksji. W tym czasie nazywano to święto według starej tradycji germańskiej świętem Juliańskim. Dla nas na Wigilię Bożego Narodzenia została świąt... read more..

Edukacja
Gabriela Makowska
2734

Nie ma dla Niego miejsca w gospodzie

Już północ zeszła, na wieży starej biją zegary,Godzina wielka i święta nadchodzi:Chrystus się rodzi!Niech dzwony biją, niech dźwięki płyną,Niech lud do małej przyjdzie stajenki. Tymi słowami w piątko... read more..

Parafia
Redakcja
5455

Parochia Christi Regis

22 września 1929 r. miała miejsce uroczysta konsekracja nowej świątyni w Stolarzowicach, przeprowadzona przez ks. bp. sufragana dr. Wojciecha [...] Kościół wypełniony był do ostatniego miejsca. Obecny... read more..

Kuchnia
Redakcja
15462

Dziołchy piekom pierniki

Świynta idom, a u nos w doma zawsze sie piecze. Pierniki tak na dwa tydnie przed, bo roz, że jest przi tymu dużo roboty, dwa- muszom zmiynknoć, trzi - potym już nie ma kej. W tym roku dziołchy napiykł... read more..

1945
Redakcja
8242

Jako Flakhelfer na Duklach 1944–1945

Pomiędzy Stolarzowicami a Górnikami, naprzeciw Osiedla Stolarzowice (Kreuzberg), zaczęto formować fundamenty pod dwanaście dział. W małym lasku iglastym (Dukle) zbudowano nowe koszary. Przy drodze, kt... read more..

Publikacje
Redakcja
6296

Górniki [Friedrichswille]

Dwadzieścia siedem lat po włączeniu w granice Bytomia Górniki pozostają jedną z najmniej znanych dzielnic miasta. Może sprawiły to niewielkie rozmiary Górnik, a może ich peryferyjne położenie, ale jak... read more..

Serwis
Redakcja
5304

Ostatnie pożegnanie Henryka "Tyja" Hajdy

Dziś w deszczowe zimne przedpołudnie pożegnaliśmy na cmentarzu w Górnikach, Henryka "Tyja" Hajdę - wieloletniego trenera i symbol A-klasowego klubu Rodło Górniki.W uroczystościach pogrzebowych obok ro... read more..

Edukacja
Gabriela Makowska
5741

Jak święta wpływają na rozwój społeczno-moralny dziecka?

Rozwój społeczno-moralny to zdobywanie przez dziecko dojrzałości do współżycia w społeczeństwie. Jest to proces uczenia się dostosowania do wzorów grup społecznych, obyczajów i tradycji oraz poznawani... read more..

Serwis
Redakcja
5021

II Tura Wyborów

Niedziela, dzień II tury wyborów Prezydenta Bytomia. Zostanie wybrany na czteroletnią kadencję. Możemy wybrać spośród dwóch Kandydatów. Są nimi Damian Bartyla i Piotr Koj. Dwa tygodnie temu frekwencja... read more..

Serwis
Redakcja
6066

Zmarł "Tyjo" - Henryk Hajda

Z przykrością informujemy, że po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dziś rano Henryk Hajda - wieloletni trener występującego w bytomskiej A klasie Rodła Górniki. Popularny "Tyjo" był w klubie, z któreg... read more..

Wyników 1 - 11 z 11
Banner 468 x 60 px