Menu
5 kolejka: LKS Tempo Stolarzowice - LKS Tęcza Zendek

5 kolejka: LKS T…

W meczu 5 kolejki odnieśliśmy kolejn...

W sobotę i niedzielę X Śląskie Manewry

W sobotę i niedz…

W Miechowicach na terenach poprzemys...

Die Familie gross in der Liebe - Mniejszość Niemiecka pielgrzymowała do św. Anny

Die Familie gros…

Pierwsza niedziela czerwca tradycyjn...

Dzień Mamy i Taty w klasie IVb

Dzień Mamy i Tat…

W środę 28 maja z okazji Dnia Mamy i...

Pielgrzymka Mniejszości Narodowych na Górę Św. Anny

Pielgrzymka Mnie…

Koło Mniejszości Niemieckiej w Stola...

Dzień Matki - Muttertag obchodziła Mniejszość Niemiecka w Stolarzowicach

Dzień Matki - Mu…

W środę 28 maja odbyło się spotkanie...

Na skrzypce i organy - wspaniały koncert w Miechowicach

Na skrzypce i or…

Wczoraj w kościele Bożego Ciała w Mi...

Koncert Chóru i Scholi z okazji Dnia Matki

Koncert Chóru i …

W miniona niedzielę w kościele w Sto...

Życzenia dla Mam

Życzenia dla Mam

Z okazji Dnia Matki wszystkim Mamom ...

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Wyniki wyborów d…

Przedstawiamy wyniki wyborów do Parl...

Prev Next

Świętego Józefa - Święto stolarzy i rzeźbiarzy Wyróżniony

Świętego Józefa - Święto stolarzy i rzeźbiarzy

19 marca to specjalny dzień stolarzy, rzeźbiarzy, cieśli i rzemieślników związanych z obróbką drewna. Dlaczego? Bo ich patronem jest św. Józef i to Jego święto w tym dniu właśnie przypada.

Poza tym mieszkamy w Stolarzowicach, a ta nazwa mówi sama za siebie. Czy nazwa miejscowości wywodzi się od założyciela wsi o przydomku "Stiller", czy może od polskiego słowa "stolarz"? W średniowieczu większość wsi w okolicy Bytomia miała polską nazwę. W tym czasie wsie leżące w pobliżu większych miast były wsiami służebnymi i przyjmowały nazwy od wykonywanej usługi. Przykładem są Piekary z nazwą wywodzącą się od piesczesny2czenia, czy Łagiewniki, gdzie wykonywano drewniane lub gliniane naczynia. Stolarzowice nie były wsią służebną, która miała dostarczać na dwór bytomski przedmioty wykonane z drewna. Nazwa jest patronimiczna, czyli pochodząca od imienia lub nazwiska osoby. W XIX wieku gmina Stolarzowice używała pieczęci, na której widać pracującego stolarza. Czy nasza "wieś" kontynuuje tradycje wywodzące się z jej nazwy i jakie wyroby dziś "oddaje na dwór bytomski"?

Oddawać to musi jedynie podatki. W historii w miarę pamiętanej było kilka warsztatów. Najbardziej chyba znanym był warsztat pana Józefa Sczesnego założony w Stolarzowicach w 1928 roku. Pan Sczesny został zamordowany przez rosyjskich żołnierzy 28 stycznia 1945 roku więc po jego śmierci był jakiś czas prowadzony przez jego żonę, później przez syna Gerarda, a następnie drugiego syna Wernera. Z tego warsztatu wyszło sporo fachowców. Dziś niestety już nie istnieje. Był warsztat pana Pośpiecha, też już nie istniejący. Warsztat Wernera Kensego, również go nie ma. Był bardzo duży zakład meblowy w "Domu Ludowym" którego właścicielem był pan Lisowski. A warsztat pana Dylla na Osiedlu? Też nie istnieje.  Było jeszcze kilka mniejszych warsztatów, ale o tych nie ma wielu informacji. 

  • DSC07098

"Artystyczna Rzeźba w Drewnie Krystian Wołczyk" jest jedną z firm działających obecnie. Co prawda terytorialnie należy do Wieszowy, a na dodatek leży na skraju "wsi" Górniki, jednak od początku swego istnienia jest związana z parafią stolarzowicką. Powstała w 1979 roku jako niewielka firma rodzinna założona przez Gerarda Wołczyka wykonująca drobiazgi dla "Cepelii", figurki, płaskorzeźby. Firma mieściła się w piwnicy. Po kilku latach zaczęła się rozrastać. Dziś powstają w zakładzie meble z litego drewna dębowego według tajników starych mistrzów rzemiosła. Wszystkie są wykonywane na indywidualne zamówienia. Nie ma dwóch takich samych kompletów. Każdy poprzedzony jest indywidualnym projektem graficznym. Każdy wzór musi być opracowany od podstaw. Po etapie papieru przychodzi czas na miękkie drewno, najczęściej lipowe, w którym zaczyna się rzeźbić to, co zostało przedstawione na papierze. Po dopracowaniu szczegółów przychodzi czas na twarde drewno dębowe. I tak powoli powstają meble w różnej stylizacji: myśliwskie, hippiczne, stylizowane na antyk, barok, meble secesyjne czy meble sakralne do kościołów.

Jedno jest pewne - zawód wymaga dużo cierpliwości. Drewno jest przyjaznym materiałem.  Dzięki pasji i radości tworzenia rzeźbiarza pokazuje swoje ukryte organy01piękno.

Innym działającym dziś zakładem jest Zakład Stolarski Joachima Makowskiego. Warsztat powstał 20 lat temu w miejscu stolarni Wernera Kensego, który wyjechał z rodziną do Niemiec. Na początku powstawały tam głównie stelaże do mebli tapicerowanych. Po przeniesieniu warsztatu w nowe miejsce zmieniał się charakter świadczonych usług poprzez wykonywanie różnego rodzaju mebli po konstrukcje z drewna typu altany, zadaszenia, ogrodzenia drewnianie czy schody. W tej firmie powstała swego czasu drewniana konstrukcja i ściana frontowa organów stolarzowickiego kościoła ozdobiona ponadto rzeźbionymi elementami w firmie Krystiana Wołczyka. Dziś podstawowym wyrobem tego Zakładu są schody. Do ich wytworzenia używa się głównie drewna bukowego, dębowego, jesionowego i klonowego, choć dla bardziej wymagających klientów wykonanie schodów z drewna egzotycznego (merbau, iroko, tatajuba, sapeli, frake czy wielu innych) nie jest problemem.

  • DSC06504

Wykonanie konstrukcji schodów zawsze poprzedzane jest wykonaniem projektu i dopiero po uzgodnieniu szczegółów przystępuje się do jego realizacji. Każde schody są inne, ale do wykonania każdych podchodzi się z tą samą pasją i zaangażowaniem i w każdych zostawia się to, dzięki czemu żyją swoim życiem.

Poniżej trzy zdjęcia z lat osiemdziesiątych ze stolarni Huberta Dyla, na których widać jego samego i dwóch synów - Józefa i Andrzeja.

dyla1 dyla2 dyla3
Ostatnio zmienianyśroda, 19 marzec 2014 22:19

Media

Więcej w tej kategorii: « Pytania do Prezydenta Rozkłady jazdy »

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars
  • Brak komentarzy
Powrót na górę

Nasze strony

Bytomskie strony

Za miedzą

Trochę kultury i rozrywki

Warto zwiedzić w okolicy